Jeśli planujesz wycieczkę do Puław, powinieneś poświęcić trochę czasu na odwiedzenie muzeum. To fascynująca historia i warto wybrać się na wycieczkę. Poznacie tu historię tych terenów oraz historię księżnej Izabeli Czartoryskiej. Poznasz też niektóre artefakty muzeum i kolekcję księżniczki.
Puławy
Po polskiej rewolucji Puławy stały się ośrodkiem ruchu niepodległościowego. Izabela Czartoryska stała się gorącą patriotką. Jednak jej rodzina i ukochany majątek zostały zdewastowane przez wojska cesarzowej Katarzyny II w 1794 r. i pozwolono im wrócić dopiero w 1796 r.
Księżniczka Izabela Czartoryska odbudowała zrujnowany pałac w Puławach i zaczęła tworzyć w nim muzeum. Wystawiła tam trofea z bitwy pod Wiedniem w 1683 r., polskie skarby królewskie i pamiątki rodzinne. Muzeum było znane jako Świątynia Pamięci i stanowiło centrum badań kulturalnych i historycznych. Później zostało zamknięte i zniszczone przez wojska rosyjskie.
Księżniczka Izabela Czartoryska
Pierwsze polskie muzeum zostało założone w 1801 roku przez księżniczkę Izabelę Czartoryską. Mieściło się ono w Krakowie. Książę Władysław wzbogacił zbiory muzeum kupując dawny arsenał miejski, Dom Gotycki oraz trzy domy w sąsiedztwie. Muzeum zostało rozbudowane, a jego zbiory na nowo zorganizowane. Muzeum stało się znane jako Muzeum Czartoryskich, od nazwiska założyciela.
Zbiory księżnej Izabeli Czartoryskiej były pierwotnie eksponowane w Puławach, ale w XIX wieku podróżowały po całej Europie. Po powstaniu październikowym księżna Izabela i jej syn, książę Adam Jerzy, musieli opuścić Polskę. Kolekcja trafiła wówczas do Paryża. Muzeum mieściło się pierwotnie w Hotelu Lambert, który był popularnym ośrodkiem polskiej emigracji we Francji. Rodzina Czartoryskich wróciła do Polski w 1882 roku. Po dwóch latach pobytu w Paryżu muzeum zostało przeniesione do Krakowa i wybudowano dla niego nowy budynek.
Artykuły w muzeum
Zbiory muzeum obejmują odzyskane skarby z katedry na Wawelu oraz artefakty polskich rodzin szlacheckich. Znajdują się tam również zbiory książek i obrazów podarowanych przez księcia Brabantu. Izabela czartoryska gromadziła również przedmioty o wartości sentymentalnej, w tym fragmenty z grobów Romea i Julii oraz prochy El Cida i Ximeny z katedry w Burgos. Inne ważne obiekty z jej kolekcji to dzieła Leonarda da Vinci oraz prace francuskiego malarza Vincenzo Cateny, w tym obraz Madonny z Dzieciątkiem.
Księżniczka Izabela Czartoryska zaczęła zbierać artefakty i pamiątki w 1796 roku. W pierwszej kolekcji znalazły się trofea z bitwy pod Wiedniem. Syn księżnej, książę Adam Jerzy Czartoryski, powiększył kolekcję w 1798 roku. Dodał również dużą kolekcję antyków rzymskich. Do najcenniejszych dzieł muzeum należy Dama z gronostajem Leonarda da Vinci oraz Portret młodzieńca Rafaela.
Zbiory księżnej Izabeli
Księżna Izabela Czartoryska, która założyła pierwsze polskie muzeum, zaczęła zbierać przedmioty sztuki i pamiątki w 1796 roku. Do jej pierwszej kolekcji należały trofea z bitwy pod Wiedniem. Początkowo przechowywała te przedmioty w swoim pałacu w Puławach. Później nakazała budowę Świątyni Pamięci, którą wzorowała na Świątyni Westy w Tivoli.
W kolekcji znajduje się wiele przedmiotów, które Izabela zebrała podczas wizyty w Anglii. W kolekcji Izabeli znalazły się m.in. listy George’a Washingtona i Alexandra Pope’a. Zebrała również krzesło należące niegdyś do Williama Szekspira. Jej kolekcja jest tak obszerna, że obecnie stanowi główną część pierwszego polskiego muzeum.
Rafael
W XVII wieku Izabela Czartoryska zainteresowała się kolekcjonerstwem. Podczas długiej podróży po Europie udało jej się zakupić dzieła sztuki i rzeźby. Inspirowała się romantycznym ruchem artystycznym i nabywała przedmioty, które miały dla niej wartość sentymentalną. W jej kolekcji znalazło się krzesło Szekspira, fragmenty grobów Romea i Julii w Weronie oraz relikwie Petrarki, Heloizy i Laury.
Muzeum doznało poważnych zniszczeń podczas II wojny światowej. Wiele z jego skarbów zostało skradzionych przez Niemców, w tym obraz Rafaela. Obraz został wywieziony do Niemiec po inwazji, ale po wojnie został zwrócony do Krakowa. Muzeum zostało upaństwowione przez rząd komunistyczny po wojnie i stało się oddziałem Muzeum Narodowego.
Zaginione artefakty
Pierwsze polskie muzeum zostało założone w 1786 roku przez księżniczkę Izabelę Czartoryską i zawiera dzieła europejskich mistrzów, polskie dokumenty historyczne i pamiątki narodowe. Muzeum zostało rozbudowane w 1798 roku przez syna księżnej. Nabył on kilka ważnych antyków rzymskich. Jednak część skarbów muzeum zaginęła po II wojnie światowej, w tym niektóre fragmenty obrazów Leonarda da Vinci i Rafaela.
Podczas II wojny światowej Niemcy splądrowali Muzeum Czartoryskich, zabierając ze sobą większość jego skarbów. Kolekcja została ostatecznie przeniesiona do Drezna, Berlina i Sieniawy. W 1949 roku muzeum zostało ponownie otwarte w Krakowie, ale część eksponatów zaginęła w czasie wojny.