Zaznacz stronę

Muzeum Pergamońskie znajduje się na Wyspie Muzeów w Berlinie. Zostało zbudowane w latach 1910-1930 przez niemieckiego cesarza Wilhelma II. Zostało zaprojektowane przez architektów Alfreda Messela i Ludwiga Hoffmanna w stylu Rozebranego Klasycyzmu. Dziś muzeum mieści ponad 2 miliony dzieł sztuki starożytnej i nowoczesnej.

Na liście światowego dziedzictwa UNESCO

Na liście światowego dziedzictwa UNESCO Muzeum Pergamontu zawiera kolekcję klasycznych antyków ze starożytnego miasta Pergamon. Kolekcja obejmuje posągi, biżuterię, sarkofagi i pozostałości budynków. Nazwa miejsca wywodzi się od Ołtarza Pergamońskiego, który znajduje się na terenie obiektu. Ołtarz Pergamoński jest przykładem sztuki hellenistycznej i zawiera niesamowity fresk Zeusa i Ateny.

Muzeum Pergamońskie jest w trakcie rozległych remontów i rozbudowy. Obecnie jest to najbardziej popularne muzeum sztuki w mieście i na świecie. W międzyczasie jest ono otwarte dla zwiedzających. Dla turystów polecana jest wycieczka, która może zwiedzić muzeum w dzień za niewielką opłatą.

Na liście światowego dziedzictwa UNESCO w Pergamos znajdują się dwa muzea. W Pergamonie mieści się Muzeum Starożytnego Bliskiego Wschodu, które obejmuje ponad dwa tysiące stóp kwadratowych starożytnej historii. Kolekcja sztuki w muzeum obejmuje rzeźby szkoły Pergamonu. W jego skład wchodzi również muzeum poświęcone sztuce islamskiej, w którym znajdują się ekspozycje islamskiej biżuterii i dekoracji architektonicznych.

Lokalizacja

Muzeum Pergamońskie w Berlinie mieści się w zabytkowym budynku na Wyspie Muzeów. Zostało zbudowane w latach 1910-1930 za panowania niemieckiego cesarza Wilhelma II. Został zaprojektowany przez architektów Ludwiga Hoffmanna i Alfreda Messela w stylu Rozebranego Klasycyzmu. Muzeum jest popularnym celem dla turystów odwiedzających okolice Berlina.

W muzeum znajduje się ogromna kolekcja antyków z antycznego miasta. Eksponaty obejmują kawałki z okresu greckiego, rzymskiego i hellenistycznego. Do jego atrakcji należą biżuteria, sarkofagi, rzeźby i pozostałości budynków. Muzeum wzięło swoją nazwę od Ołtarza Pergamońskiego, który znajduje się na terenie starożytnego miasta. Znajduje się tam również hellenistyczny fresk.

Muzeum oferuje różnorodne wystawy stałe i czasowe. Stała kolekcja Muzeum Pergamońskiego zawiera około 80 ważnych dzieł sztuki. Zwiedzający mogą również obejrzeć Panoramę 360 stopni muzeum.

Kolekcja

Muzeum Pergamońskie zostało poważnie uszkodzone przez nalot pod koniec II wojny światowej. O ile główne wystawy zostały zachowane, to mniejsze eksponaty zostały zniszczone lub skradzione. Po wojnie Armia Czerwona zaczęła zbierać luźne obiekty muzealne jako łupy wojenne i w celu ochrony przed szabrownikami. Do 1958 roku większość tych obiektów została zwrócona do Niemiec Wschodnich. Jednak niewielka liczba znaczących przedmiotów nadal znajduje się w Rosji i nie ma planów, aby zostały one zwrócone do Niemiec.

Muzeum Pergamonu przedstawia greckie i rzymskie antyki z regionu. Kolekcje muzeum obejmują artefakty z Miletu, Pergamonu, Magnezji na Meandrze i Priene. W muzeum znajdują się również znaleziska archeologiczne z Etrurii i Cypru. Oprócz sztuki starożytnej, w muzeum znajdują się rekonstrukcje wielu starożytnych budynków. Muzeum przyciąga ponad milion zwiedzających rocznie.

Muzeum w Pergamonie jest jednym z największych muzeów w Niemczech i zawiera wiele cennych antyków. Muzeum podzielone jest na trzy sekcje tematyczne. Jedna sekcja poświęcona jest artefaktom grecko-rzymskim. Pozostałe dwie sekcje skupiają się na sztuce islamskiej i bliskowschodniej. Do najbardziej znanych eksponatów wystawionych w tym muzeum należą Brama Isztar i Droga Procesyjna.

Roczna opłata członkowska

Muzeum Pergamońskie jest jedną z największych atrakcji Berlina. Znajduje się na Wyspie Muzeów, posiada różnorodne eksponaty ze świata klasycznej starożytności do sztuki islamskiej i arcydzieł architektury ze starożytnego Bliskiego Wschodu. Roczne członkostwo w Muzeum Pergamonu wynosi 20 dolarów i zapewni Ci nieograniczony dostęp do muzeum i jego eksponatów.

Zlokalizowane w berlińskiej dzielnicy Museum Island, Muzeum Pergamonu jest największym i najbardziej popularnym muzeum w mieście. Zostało zbudowane na przełomie lat 1910 i 1930 i mieści trzy kolekcje z Państwowych Muzeów Berlina – Kolekcję Starożytności Klasycznych, Muzeum Starożytnego Bliskiego Wschodu i Muzeum Sztuki Islamskiej. Muzeum przechodzi obecnie gruntowny remont.

Istnieje kilka sposobów na uzyskanie zniżek do Muzeum Pergamonu. Na przykład studenci z ważną legitymacją są uprawnieni do 50% zniżki na wstęp. Seniorzy natomiast nie otrzymują żadnych zniżek. Można również zakupić bilet priorytetowego dostępu. Bilet ten pozwala ominąć długie kolejki przy wejściu oraz przy wystawie Panorama 360 stopni. Dzieci poniżej 18 roku życia mają wstęp do muzeum za darmo. Pamiętaj, aby podczas zwiedzania zostawić duży plecak lub torbę w szafce.